1. Ana sayfa
  2. Rehberler
  3. Kamera Kayıt Cihazı İçin Harddisk: Kapasite,…
Teknik rehber · Güncelleme Kasım 2026

Kamera Kayıt Cihazı İçin Harddisk: Kapasite, Uyumluluk ve Seçim

Kamera kayıt cihazı için harddisk seçiminde kapasite, bitrate, disk ömrü ve NVR uyumluluğu. Örnek hesapla kaç TB gerektiğini netleştirin.

Kayıt cihazında sürekli çalışan parça

Kamera kayıt cihazı için harddisk seçerken kapasite kadar diskin çalışma biçimi de belirleyici. Cihaz yıl boyunca açık kalır, disk sürekli yazar ve yazma sırasında ısınır. Yanlış disk kısa vadede kayıt boşlukları, uzun vadede disk değişimi ve eski görüntülerin kaybı anlamına gelir. Doğru sıra basit: önce kaç gün kayıt tutacağınızı ve kameranın ortalama bitrate'ini netleştirin, sonra cihazın disk sınırını kontrol edin, en son 7/24 çalışmaya uygun modeli seçin.

Masaüstü disk ile 7/24 diski ayıran farklar

Masaüstü diskler günde birkaç saatlik kullanım için üretilir. Güvenlik kaydı kesintisiz yazar. Üretici föylerinde surveillance diskler için yıllık iş yükü çoğunlukla 180 TB olarak verilir, masaüstü disklerde bu değer genelde 55 TB civarında kalır. Aynı kapasitedeki iki diskin ömrü bu farktan etkilenir.

Hata yönetimi ikinci ayrım noktası. Masaüstü disk bir okuma hatasında hatayı düzeltmek için saniyelerce bekleyebilir. NVR bu sırada görüntü akışını bekletir, kayıtta boşluk oluşur. Surveillance disklerde hata düzeltme süresi kısalır ve kesintisiz yazma öne alınır.

Kayıt teknolojisi üçüncü konu. SMR diskler yazma sırasında komşu izleri yeniden düzenler. Çok kanallı ve sürekli yazmada hız düşer. NVR için CMR disk seçin. Modelin CMR olduğunu üretici föyünden doğrulayın, satıcı açıklamasıyla yetinmeyin.

Saha notu: Dört diskli bir NVR'da diskler açılışta aynı anda döner ve 12 V hattında kısa süreli yüksek akım çeker. Adaptör sınırda seçilmişse diskler sağlıklı görünürken cihaz durup dururken yeniden başlar. Disk eklemeden önce adaptörün toplam gücünü ve disk başına açılış akımını kontrol edin.

Kapasite hesabı: bitrate, kamera sayısı ve gün

Disk kapasitesini üç değer belirler: kameranın ortalama bitrate'i, kamera sayısı ve kaç gün kayıt tutulacağı. Bitrate, saniyede akan veri miktarı. 1 Mbps sürekli kayıt günde 10,8 GB yer kaplar. Hesap şöyle: 1 Mbps = 1.000.000 bit/saniye, günde 86.400 saniye, toplam 86,4 Gbit. Bunu 8'e bölünce 10,8 GB çıkar.

Günlük kapasite (GB) = ortalama bitrate (Mbps) × 10,8 × kamera sayısı.

Çözünürlük Tipik H.265 bitrate Kamera başına günlük 4 kamera, 30 gün
2 MP (1080p) 2 Mbps 21,6 GB 2,6 TB
4 MP 4 Mbps 43,2 GB 5,2 TB
5 MP 5 Mbps 54 GB 6,5 TB
8 MP (4K) 8 Mbps 86,4 GB 10,4 TB

Tablodaki değerler H.265 ve değişken bitrate için tipik ortalamalar. H.264 kullanıyorsanız aynı görüntü kalitesi için yüzde 40-60 daha fazla yer ayırın. Lens ve görüş açısı tek başına kapasiteyi değiştirmez. Gece görüşünde artan görüntü gürültüsü bitrate'i yükseltebilir, bu yüzden gece kayıtlarını ayrı ölçmek gerekir.

Örnek hesap: 8 kamera, 4 MP, H.265, ortalama 4 Mbps, 30 gün.

  1. Kamera başına günlük: 4 × 10,8 = 43,2 GB.
  2. Sekiz kamera: 43,2 × 8 = 345,6 GB/gün.
  3. Otuz gün: 345,6 × 30 = 10.368 GB, yani 10,4 TB.
  4. Yüzde 20 boş alan: 10,4 × 1,2 = 12,5 TB.
  5. İki yuvalı cihaz: 2 × 8 TB = 16 TB ham kapasite. İşletim sistemi bunu yaklaşık 14,5 TiB gösterir.

Aynı sistem 15 gün tutulacaksa 5,2 TB veri, yüzde 20 marjla 6,2 TB olur. Tek disklik cihazda 8 TB yeterli. Kapasiteyi decimal ve binary karıştırmadan planlayın. Üretici 8 TB der, cihaz 7,27 TiB gösterir. Bu bir arıza değil, 1 TB = 10^12 bayt ile 1 TiB = 2^40 bayt farkı. Kayıt süresi ve kapasite hesabının ayrıntıları için kapasite ve kayıt süresi rehberine bakabilirsiniz.

Kayıt modu ve kodek tüketimi nasıl değiştirir

Sürekli kayıt en yüksek tüketimi verir. Hareket algılama ile kayıt yüzde 30-60 daha az yer kaplayabilir, ama tasarruf sahneye bağlı. Yoğun bir caddede hareket sensörü sürekli tetiklenir, tasarruf yüzde 10'a iner. Kapasiteyi hareket kaydına göre planlıyorsanız önce bir haftalık gerçek kayıt hacmini ölçün.

H.265, H.264'e göre aynı görüntüde tipik olarak yüzde 40-50 daha az bitrate üretir. Üreticinin akıllı kodek dediği modlar hareketin az olduğu sahnede bitrate'i düşürür, hareketli sahnede yükseltir. Ortalama değeri NVR'ın kanal bazlı bitrate ekranından okuyun.

Ses kaydı kapasiteyi çok az etkiler. 64 kbps ses, kamera başına günde yaklaşık 0,7 GB ekler. Bir aylık kayıtta 8 kamera için 170 GB civarı. Disk seçimini ses kaydına göre büyütmek gerekmez.

Seçim kriterleri tablosu

Kapasite tek başına yeterli değil. Aşağıdaki eşikler, aynı fiyat bandındaki iki diski ayırır.

Kriter Neden önemli Pratik eşik
Arayüz Kayıt cihazıyla veri yolu uyumu SATA 6 Gb/s, SATA 3 Gb/s portlarda da çalışır
Form faktör Yuvaya ve kızağa uyum 3,5 inç, bazı küçük NVR'larda 2,5 inç
Kayıt teknolojisi SMR sürekli yazmada yavaşlar CMR
Yıllık iş yükü 7/24 dayanım 180 TB sınıfı
Devir hızı Isı, gürültü, yazma hızı 5400 rpm çoğu sistemde yeterli, 7200 rpm daha sıcak
Önbellek Yazma tamponu 64 MB ve üzeri
Çalışma sıcaklığı Disk ömrü 40 °C altında tutmayı hedefleyin
Garanti Değişim maliyeti 3 yıl yaygın, 5 yıl garanti fiyatı yükseltir

Disk türleri ve model seçimi için HDD seçimi rehberi daha ayrıntılı bir başlangıç noktası sunar.

Kayıt cihazı uyumluluğu: yuva, kapasite ve firmware

Her DVR ve NVR belirli bir maksimum disk kapasitesi destekler. Eski cihazlarda yuva başına 4 TB veya 6 TB sınırı olabilir. Toplam kapasite ayrıca sınırlıdır. 8 TB disk taktığınızda cihaz diski tanımazsa kayıt hiç başlamaz. Satın almadan önce kullanım kılavuzundaki disk kapasitesi satırını ve varsa uyumluluk listesini kontrol edin. kayıt cihazı rehberi bu sınırları model bazında anlatır.

SATA sürümleri geriye uyumlu. SATA 6 Gb/s bir disk SATA 3 Gb/s portta çalışır. Sorun arayüzden çok firmware uyumunda çıkar. Bazı üreticiler yalnızca test ettikleri diskleri önerir. Listede olmayan disk çoğu zaman çalışır, ama destek verilmez ve garanti tartışması doğabilir.

Güç tarafını atlamayın. 3,5 inç bir surveillance disk çalışırken tipik olarak 4-8 W çeker. İlk açılışta bu değer kısa süreliğine yükselir. Dört diskli bir cihazda toplam tüketim 30 W'ı aşabilir. NVR adaptörünün etiketindeki gücü, kamera PoE bütçesiyle birlikte değerlendirin.

PoE bütçesi ve cihazın yeri

NVR'ın toplam güç bütçesi ile PoE bütçesi ayrı iki sınırdır. 8 portlu bir cihazda 120 W PoE bütçesi varsa 8 kamera × 8 W = 64 W kamera tarafına gider. Disk ve anakart tüketimi toplam adaptör gücünden düşülür. Yüzde 30 boşluk bırakmak, yaz aylarında adaptörün sınırda çalışmasını engeller.

PoE sınıfları watt değerini belirler. 802.3af Class 3, güç veren portta 15,4 W, kamera tarafında 12,95 W sunar. 802.3at Class 4 için bu değerler 30 W ve 25,5 W. 802.3bt Type 3 60 W, Type 4 90 W seviyesine çıkar. Kameranın etiketindeki sınıfı bilmeden toplam bütçe hesaplanmaz.

IP kamerada Ethernet'in 100 m sınırı cihazın yerini belirler. Bakır kablo bu mesafeyi aştığında sinyal zayıflar, kamera kopar. NVR genelde kameraların ortasına yakın bir noktaya konur. Cihazın kapalı bir dolapta çalışması disk sıcaklığını yükseltir, bu yüzden havalandırma payı bırakın.

Diskin ömrünü uzatan kurulum kararları

Disk ömrü sıcaklık, elektrik kalitesi ve titreşimle yakından ilgili. Yaygın surveillance diskler 0-60 °C aralığında çalışacak şekilde belirtilir, ancak sürekli 45 °C üzerinde çalışan diskin hata oranı artar. NVR'ı kapalı dolaba koyacaksanız dolap kapağında havalandırma deliği bırakın.

Kısa süreli elektrik kesintileri yazma sırasında diski yarıda bırakır. Küçük bir UPS hem NVR'ı hem diskleri korur. Sık elektrik kesintisi olan bölgede UPS, disk kapasitesinden önce planlanacak bir kalem.

Disk yuvasına sabitlenmeli. Çalışırken cihazı taşımak dönen plakalara zarar verebilir. SMART değerlerini ayda bir kontrol edin. Yeniden atanan sektör sayısı artıyorsa diski değiştirme zamanı yaklaşıyor.

RAID, kayıt cihazında yedekleme yerine geçmez. Çoğu NVR diskleri tek havuz gibi kullanır, RAID desteği olan modellerde bile disk arızası aynı anda iki diski etkileyebilir. Önemli kayıtları ayrı bir diske veya ağ depolamasına kopyalayın.

Fiyat ve kapasite dengesi

Fiyatı yalnızca TB değeri belirlemez. Aynı seride 4 TB'tan 8 TB'a çıkmak kapasiteyi ikiye katlar, fiyat genelde yüzde 50-80 artar. TB başına maliyet çoğu seride 4-8 TB bandında en düşük seviyeye iner, 12 TB üzerinde yükselir. Yıllık iş yükü, garanti süresi, önbellek ve kayıt teknolojisi de fiyata eklenir.

Surveillance disk ile masaüstü disk arasındaki fiyat farkı aynı kapasitede genelde yüzde 15-30. Bu fark, 7/24 çalışan bir cihazda disk değişim sıklığını düşürdüğünde karşılığını verir. Fiyat farkı yüzde 50'yi aşarsa aynı kapasitede farklı bir surveillance serisine bakın. Yalnızca fiyata göre seçim yapmayın.

Saklama süresi ve KVKK

Türkiye'de kamera kaydı için her iş yeri ve konut için geçerli tek bir saklama süresi yok. KVKK'da amaçla sınırlılık ve ölçülülük ilkeleri geçerli. 30 günlük kayıt operasyonel bir ihtiyaçsa tutun, alışkanlık olduğu için değil. Kayıt alanına aydınlatma levhası koymak ve kameranın hangi amaçla izlediğini yazmak yaygın uygulama.

Ses kaydı ayrı değerlendirilir. Kamera mikrofonu konuşmaları kaydediyorsa bu veri kişisel veri kapsamına girer. Açık bilgilendirme ve hukuki dayanak olmadan ses kaydı açmayın. Görüntü kaydı için kullandığınız aydınlatma metni ses kaydını kapsamıyorsa metni ayrıca güncelleyin.

Karar özeti

8 adet 4 MP kamerayı 30 gün saklayacaksanız 12-14 TB sınıfı bir kapasiteye, 15 gün saklayacaksanız 7-8 TB'a ihtiyacınız var. Tek yuvalı cihazda tek büyük disk, iki yuvalı cihazda 2 × 8 TB daha esnek bir kurulum sağlar. Diski surveillance sınıfı, CMR yapıda ve NVR'ın uyum listesinde olan bir modelden seçin.

Sıkça Sorulan Sorular

NVR'a masaüstü harddisk takılır mı?

Fiziksel olarak takılır ve kayıt başlayabilir. Masaüstü disk 7/24 yazmaya göre üretilmediği için birkaç ay içinde yavaşlama veya hata verebilir. Kayıt cihazında disk değişimi zahmetli olduğu için surveillance sınıfı disk kullanın.

4 kamera için kaç TB harddisk yeterli?

4 MP dört kamerayı H.265 ile 30 gün tutacaksanız yaklaşık 5,2 TB veri oluşur, yüzde 20 marjla 6,3 TB gerekir. Tek diskli cihazda 8 TB yeterli. 15 günlük saklama için 4 TB, 2 MP kameralarda ise bunun yarısı kadar kapasite hesaplayın.

5400 RPM disk 4K kayıtta yeterli mi?

Tek kamera veya düşük kanal sayısında 5400 rpm yeterli. Sekiz kanal 4K sürekli kayıtta toplam yazma hızı 64 Mbps'e yaklaşır, bu yükü 5400 rpm disk de kaldırabilir. Isı ve gürültü önemliyse 5400 rpm, daha hızlı yedekleme gerekiyorsa 7200 rpm seçin.

Harddisk kaç yıl dayanır?

Garanti süresi çoğu surveillance diskte 3 yıl. Gerçek ömür sıcaklık, çalışma yükü ve elektrik kalitesine göre 3-5 yıl aralığında değişir. SMART'ta yeniden atanan sektör artışı görürseniz garantiyi beklemeden değiştirin.

Aynı NVR'a farklı kapasitede iki disk takılır mı?

Çoğu NVR farklı kapasitedeki diskleri ayrı ayrı tanır ve kaydı sırayla yazar. Diskler tek havuz gibi görünse de biri arızalandığında yalnızca o diske yazılan kayıtlar kaybolur. İki diskli cihazda aynı kapasiteyi seçmek kayıt dağılımını öngörülebilir kılar.

Ses kaydı için ayrı disk gerekir mi?

Hayır, ses aynı diske yazılır ve kapasiteye etkisi küçüktür. 64 kbps ses, kamera başına günde 1 GB'ın altında yer kaplar. Ses kaydının hukuki tarafını ayrıca değerlendirin.

Sıkça sorulanlar

Sıkça sorulan sorular

NVR'a masaüstü harddisk takılır mı?
Fiziksel olarak takılır ve kayıt başlayabilir. Masaüstü disk 7/24 yazmaya göre üretilmediği için birkaç ay içinde yavaşlama veya hata verebilir. Kayıt cihazında disk değişimi zahmetli olduğu için surveillance sınıfı disk kullanın.
4 kamera için kaç TB harddisk yeterli?
4 MP dört kamerayı H.265 ile 30 gün tutacaksanız yaklaşık 5,2 TB veri oluşur, yüzde 20 marjla 6,3 TB gerekir. Tek diskli cihazda 8 TB yeterli. 15 günlük saklama için 4 TB, 2 MP kameralarda ise bunun yarısı kadar kapasite hesaplayın.
5400 RPM disk 4K kayıtta yeterli mi?
Tek kamera veya düşük kanal sayısında 5400 rpm yeterli. Sekiz kanal 4K sürekli kayıtta toplam yazma hızı 64 Mbps'e yaklaşır, bu yükü 5400 rpm disk de kaldırabilir. Isı ve gürültü önemliyse 5400 rpm, daha hızlı yedekleme gerekiyorsa 7200 rpm seçin.
Harddisk kaç yıl dayanır?
Garanti süresi çoğu surveillance diskte 3 yıl. Gerçek ömür sıcaklık, çalışma yükü ve elektrik kalitesine göre 3-5 yıl aralığında değişir. SMART'ta yeniden atanan sektör artışı görürseniz garantiyi beklemeden değiştirin.
Aynı NVR'a farklı kapasitede iki disk takılır mı?
Çoğu NVR farklı kapasitedeki diskleri ayrı ayrı tanır ve kaydı sırayla yazar. Diskler tek havuz gibi görünse de biri arızalandığında yalnızca o diske yazılan kayıtlar kaybolur. İki diskli cihazda aynı kapasiteyi seçmek kayıt dağılımını öngörülebilir kılar.
Ses kaydı için ayrı disk gerekir mi?
Hayır, ses aynı diske yazılır ve kapasiteye etkisi küçüktür. 64 kbps ses, kamera başına günde 1 GB'ın altında yer kaplar. Ses kaydının hukuki tarafını ayrıca değerlendirin.
Devamı

İlgili rehberler

Tüm rehberler →