Dış mekanda kamera seçiminin çerçevesi
Dış Mekan Kamera Seçimi 2026: Ev ve İş Yeri İçin En İyi IP Kamera Rehberi aramasıyla bu sayfaya gelen okuyucunun ilk sorduğu soru genellikle "kaç megapiksel?" olur; dış mekanda ise megapiksel kararın son adımıdır. Önce şu dört sayı netleşmelidir: kaç nokta izlenecek, gece hangi mesafe görülecek, kablolar nereden geçip PoE anahtarı kaç watt taşıyacak, kayıt kaç gün diske düşecek. Doğru sıra budur; tersi kurulduğunda bütçe gereksiz çözünürlüğe değil, yanlış lens ve yetersiz diske harcanır. Sistem ölçeğinde kurulum, maliyet ve kanal planlaması ayrıca ele alınmıştır: [IP kamera sistem rehberi](/rehber/ip-kamera-sistem-rehberi-2026/).
Kullanım alanına göre karar matrisi
| Kullanım alanı | Kamera ailesi | Çözünürlük ve lens | Gece görüş | Güç |
|---|---|---|---|---|
| Ev girişi, kapı, balkon | Kompakt dome | 3–4 MP, 2,8 mm (~90°) | IR 10–20 m, akıllı IR | PoE 802.3af (12,95 W) veya 12 V adaptör |
| Bahçe, çevre duvarı, arka cephe | Bullet | 4 MP, 4–6 mm (~75°–55°) | IR 30–40 m | PoE 802.3af/at |
| Otopark girişi, plaka | Bullet veya varifocal | 4–8 MP, 6 mm ve üzeri dar açı | IR dengesi + HLC | PoE 802.3at (25,5 W) |
| Mağaza cephesi, depo, ofis önü | Turret / vandal dome | 4 MP geniş açı, WDR | Düşük ışık sensörü, IR 20–30 m | PoE 802.3af/at |
| Geniş saha, kavşak, saha içi | PTZ | 4 MP ve üzeri, motorlu zoom | 100 m'e yakın IR, opsiyonel ısıtıcı | 802.3bt (45–71 W) |
İki kural bu tabloyu tamamlar. Birincisi, geniş alan izleme ile plaka okuma aynı kamerada çözülemez: 90°'lik geniş açı 10 m ötede detay dağıtır, dar açı ise aynı detayı toplar ama alanın geri kalanını bırakır. İkincisi, konut ölçeğinde tekil kurulum yapan Wi-Fi modeller de mantıklıdır; bu segment için [ev kamerası seçimi](/rehber/ev-kamerasi-secim-rehberi-2026/) ayrı bir başlık altında incelenmektedir.
Piksel yoğunluğu: kaç megapiksel gerçekten yeterli
Megapiksel, mesafe ve lens olmadan hiçbir şey ifade etmez. Hesap basittir: yatay görüş genişliği = 2 × mesafe × tan(yarı açı). 4 MP (2560×1440) bir kamera 2,8 mm lensle (~90°) 10 m ötede yaklaşık 20 m genişliğinde bir alan görür; 2560 ÷ 20 = 128 piksel/metre çıkar. 25 cm genişliğindeki bir yüz bu koşulda yalnızca ~32 piksel alır ve kimlik teşhimi için yetersizdir. Aynı kamerayı 6 m'ye yaklaştırınca genişlik 12 m'ye, yoğunluk 213 piksel/metre'ye çıkar, yüz ~53 piksel olur.
Piksel açığını kapatmanın iki yolu vardır: mesafeyi kısaltmak veya lensi daraltmak. 8 MP (3840×2160) bir kamera 6 mm lensle (~55°) yine 10 m ötede ~10,4 m genişlik görür; yoğunluk 3840 ÷ 10,4 ≈ 370 piksel/metre olur ve yüz ~92 piksele çıkar. Karar kuralı: giriş kapısında yüz teşhimi hedefleniyorsa kamera hedefe 5–7 m mesafede veya dar odaklı lensle konumlanır; 10 m ötesinde ayrıntı gerekiyorsa önce lens daraltılır, ancak ondan sonra çözünürlük yükseltilir.
Gövde, lens ve gece görüşü: dayanıklılık değerleri
- IP koruma sınıfı: IP65 düşük basınçlı su sıçramasına, IP66 yüksek basınçlı su jetine, IP67 ise 1 metre derinlikte 30 dakikalık daldırmaya karşılık gelir. Dış mekanda asgari IP66 doğru seçimdir; IP67 ancak sel suyunun basabileceği alçak noktalarda anlamlıdır.
- IK derecesi: IK10 yaklaşık 5 joule darbe enerjisine dayanır (2 kg'lık bir cismin 20 cm'den düşüşüne yakın bir enerji). Kamuya açık cephelerde ve ulaşılabilir yükseklikteki kameralarda IK10 aranır.
- Çalışma sıcaklığı: −40 ile +60 °C aralığı kışın donmuş iç bölgeleri ve yazın gölgede 50 °C'yi bulan Güneydoğu cephelerini kapsar. Bu aralığın altında kalan cihazlarda buz çözme (ısıtıcı) opsiyonu şarttır.
- Lens: 2,8 mm ≈ 90–100°, 4 mm ≈ 75–80°, 6 mm ≈ 50–55° yatay görüş sağlar. Geniş açı çok şeyi ama küçük, dar açı az şeyi ama büyük gösterir.
- WDR: Kapı, otopark girişi ve güneşe bakan cephelerde gerçek (çoklu pozlama) WDR 120 dB ve üzerinde etkilidir; parlaklık bastırma (HLC) ise far ve plaka senaryosunda aranır.
Gece görüşünde ortam referansları şöyledir: dolunay ~0,05–0,3 lux, bulutlu yıldızlı gece ~0,001 lux. IR'lı kamera bu eşiğin altında siyah-beyaz görüntüye geçer; "renkli gece görüş" yazan bir modelin renk verdiği minimum aydınlatma değeri veri sayfasında yer alır ve genelde ortamda kalan bir ışığı ya da kameranın kendi beyaz ışığını kullanır. Beyaz ışık sürekli yanarsa karşı pencereye ışık yapacağı için ışık sensörüyle veya zamanlama ile kapatılması gerekir. IR görüş mesafesi izlenecek mesafenin yaklaşık 1,5 katı seçilir; aksi halde uzak sahne zifiri kalır.
Saha notu: En sık yapılan hata, kamerayı duvara 30 cm mesafeden ve görüş yönünde bir direk, ağaç veya oluk varken monte etmektir. IR LED bu yüzeyden geri yansır, kamera yakın bölgeyi beyazlatır ve otomatik diyafram kapatıp uzak sahneyi karartır; aynı gece hiçbir kayıt işe yaramaz. Kameranın en az 1–2 m yakınında yansıtıcı yüzey bırakılmamalı, kırık ayna etkisi için akıllı IR modelli ürünler tercih edilmelidir.
PoE güç sınıfları, 100 metre sınırı ve voltaj düşümü
PoE sınıfları, kaynaktan gönderilen ve kamerada kalan watt olarak ayrışır: 802.3af (Tip 1, PoE) kaynakta 15,4 W gönderir, cihazda 12,95 W kalır ve 2–4 MP yoğun IR'sız kameralara yeter. 802.3at (Tip 2, PoE+) 30 W gönderir, 25,5 W bırakır; yoğun IR, ısıtıcı ve motorlu zoom bu sınıfa ihtiyaç duyar. 802.3bt Tip 3 60 W/45 W, Tip 4 ise 100 W/71 W taşır ve PTZ ile sürekli ısıtıcılı gövdeleri besler.
Tek bir Ethernet segmenti 100 metredir ve patch kablolar da bu sınıra dahildir. Sınır aşıldığında çözüm üç yoldan biridir: hattı bölen ara PoE anahtarı, PoE uzatıcı veya fiber + medya konvertörü. Standart dışı 24 V pasif uzatıcılar, uzun mesafede gerilimi taşıyamadığı için kullanılmamalıdır.
Güç bütçesi hesabı: dört adet 12 W'lık kamera (4 × 12 = 48 W) ve 25 W çeken bir PTZ toplam 73 W eder; %20 pay eklenince 88 W gereklidir. Port sayısı 8 diye 60 W PoE bütçeli bir anahtar bu yükü taşıyamaz — burada bakılacak rakam port sayısı değil, toplam PoE bütçesidir.
Voltaj düşümü hesabı (12 V DC besleme): 1 A çeken bir kamerayı 40 m uzaklıktaki adaptörden 0,75 mm² kablo besliyorsa, bakırın direnci 0,0175 Ω·mm²/m olduğundan hat direnci 0,0175 ÷ 0,75 ≈ 0,0233 Ω/m olur. Gidiş-dönüş 80 m için toplam direnç 80 × 0,0233 ≈ 1,87 Ω, düşüm 1 A × 1,87 = 1,87 V'dur. Kamerada kalan gerilim 12 − 1,87 = 10,13 V; oysa 12 V ±%10'luk cihaz en az 10,8 V ister. Sistem açılmaz veya IR moduna geçtiğinde reset yer. İzinli %10'luk düşümle aynı kabloda sınır yaklaşık 26 m'dir. Bu nedenle 12 V'ta uzun hat yerine PoE tercih edilmelidir: 48 V'ta aynı 12 W'lık yük 0,25 A çeker ve düşüm dörtte bire iner.
Kaç günlük kayıt tutar: örnek hesap
Altı kameralı bir iş yeri (dört 4 MP, iki 2 MP) için adım adım:
- Ana akışlar: 4 MP kamera H.265 ile 15 fps'te ~4 Mbps, 2 MP kamera ~2 Mbps ortalama üretir. Toplam: 4 × 4 + 2 × 2 = 20 Mbps.
- Günlük veri: 20 Mbps × 86.400 s = 1.728.000 Mbit → ÷ 8 = 216.000 MB ≈ 216 GB/gün.
- 30 gün: 216 × 30 = 6.480 GB ≈ 6,5 TB. Diskte pay bırakmak için 8 TB'lık disk gerekir.
- Kontrol: H.265, H.264'e göre kabaca %30–50 daha az alan kullanır; H.265 kapalıysa aynı sistem günde ~350 GB üretir ve 8 TB yalnızca ~23 gün tutar.
- Farklı senaryo: Hareketle kayda geçildiğinde sahnenin %40'ı aktif kabul edilirse ~130 GB/gün çıkar, 8 TB ile yaklaşık 60 gün elde edilir.
Formül her kuruluma uygulanır: günlük GB = (bit hızı Mbps × 86.400) ÷ 8 ÷ 1.000. Süre tutmuyorsa çözüm daha büyük disk değil, önce daha düşük bit hızı ve akıllı kodlamadır.
Marka ve ürün aileleri: asıl fark donanımda değil yazılımda
| Marka ailesi | Mobil uygulama | Öne çıkan seri/teknoloji | Kayıt nereye | Kime mantıklı |
|---|---|---|---|---|
| Hikvision | Hik-Connect | AcuSense (insan/araç ayrımı), ColorVu (geniş diyafram, beyaz ışıklı) | NVR veya SD kart | Birden çok noktayı tek ekranda izlemek isteyen |
| Dahua | DMSS | WizSense, Full-Color | NVR veya SD kart | Konut ve profesyonel segmenti aynı çatıda isteyen |
| TP-Link Tapo | Tapo | Tek uygulamada kurulum ve bildirim | SD kart, bulut opsiyonel | Tek–dört kamerayı telefonla kuracak kullanıcı |
| Xiaomi | Mi Home | Senaryo ve akıllı ev entegrasyonu | SD kart, bulut opsiyonel | Kamerayı ev otomasyonuna bağlayan kullanıcı |
| Reolink | Reolink | PoE set ve NVR odaklı | Yerel disk, bulut zorunlu değil | Aboneliksiz yerel kayıt isteyen |
| Uniview | Mobil uygulama | Profesyonel seriler, üçüncü taraf yönetim desteği | NVR | Mevcut sistem hangi markaysa onunla devam eden |
Kamera, NVR ve uygulama aynı ailede olmadığında ne olur: ONVIF uyumu canlı görüntüyü ve kaydı çalıştırır; ancak "insan geldi" gibi olayların uygulamada filtrelenmesi, akıllı arama ve tek uygulamadaki bildirim bütünlüğü büyük ölçüde kaybolur. Dört kamerayı aşan bir kurulumda tek marka ailesinde kalmak, sonradan eklenecek kameranın da aynı listeden seçilmesini kolaylaştırır. Konut ölçeğinde tek–iki kamera kurulumlarında tüketici segmenti de değerlendirilebilir: [TP-Link kamera rehberi](/rehber/tp-link-kamera-rehberi/).
Uygulama ve yazılım yeteneklerinde kontrol edilecek satırlar
- Abonelik kilitleri: Hangi özellik ücretsiz, hangisi bulut aboneliğiyle açılıyor (kişi sayısı, olay geçmişi, uzaktan indirme)? Ücretsiz sürümde kalan özellikler satın alma kararını belirler.
- Olay arama: İnsan/araç ayrımı kameranın içinde mi yapılıyor, sadece bulutta mı? Yerelde yapılan sınıflandırma internet kesintisinde de çalışır.
- Bildirim güvenilirliği: Hareket bölgeleri çizilebiliyor, hassasiyet ve zamanlama ayarlanabiliyor mu? Kedinin geçişiyle aracın geçişi aynı bildirimi üretiyorsa sistem kullanılmaz hale gelir.
- Cihaz ve hesap güvenliği: Varsayılan şifre değişmeli, iki adımlı doğrulama açık olmalı, kamera ayrı bir ağda veya misafir ağından izole tutulmalıdır.
- Güncelleme ve saat: Firmware markanın resmi kanalından geliyor mu ve NTP açık mı? Güncelleme alamayan cihaz eski yazılımıyla kalır, tarihi yanlış kayıt ise olay anında bulunamaz.
Garanti ve yetkili satıcı ayrımı
Türkiye'de elektronik ürünlerde yasal garanti süresi en az iki yıldır ve bu süre satıcıyla ithalatçıyı bağlar; markanın kampanyası değildir. Ayrışma iki kavramda olur: resmi distribütör garantili ürün markanın Türkiye servis ağından geçer, ithalatçı (paralel) garantili ürün daha düşük fiyata bulunabilir ancak servis kanalı ve firmware akışı farklı ilerler.
Kontrol listesi:
- Markanın resmi web sitesindeki Türkiye yetkili distribütör listesi var mı ve fatura bu kanallardan biriyle mi kesildi?
- Seri numarası markanın sorgulama ekranında ürünle eşleşiyor mu?
- Garanti belgesinde firma, adres ve tarih eksiksiz mi, fatura tarihiyle tutarlı mı?
- Kutuda Türkçe etiket ve Türkçe kullanım kılavuzu var mı? Yerelleştirme yapılmamış ürünler genellikle farklı bir bölge koduna aittir.
Piyasa ortalamasının belirgin biçimde altındaki fiyat çoğunlukla farklı orijin anlamına gelir; bu, cihazın ömründen çok güncelleme ve servis kanalıyla ilgili bir risktir.
Fiyat aralıkları ve belirleyici etkenler
Kur ve tedarik koşulları fiyatları hızlı değiştirdiği için aşağıdaki rakamlar yalnızca yaklaşık aralıktır:
- Dış mekan Wi-Fi kamera (2–4 MP): yaklaşık 1.000–3.000 ₺
- PoE dome/bullet 4 MP, IP66, IR 30 m: yaklaşık 2.500–6.000 ₺
- Renkli gece görüşlü / insan-araç ayrım serisi 4–8 MP: yaklaşık 5.000–12.000 ₺
- Varifocal veya motorlu zoom: yaklaşık 6.000–15.000 ₺
- PTZ: yaklaşık 12.000–40.000 ₺ ve üzeri
- 8 kanal PoE NVR: yaklaşık 4.000–9.000 ₺
- 8 port PoE+ anahtar (150 W üzeri bütçe): yaklaşık 2.500–5.000 ₺
- Cat6 kablo: metre başına yaklaşık 15–35 ₺
Aralığı belirleyen etkenler: çözünürlük, lens tipi (sabit/varifocal), giriş segmenti mi AI serisi mi, ısıtıcı ve su püskürtme gibi ek yükler, gövde sınıfı (IK10), PoE anahtarının güç bütçesi, diskin kapasitesi ve garanti kanalı.
Kurulumda kararı değiştiren ayarlar
- Montaj yüksekliği: 2,5–3 m ve hafif aşağı bakış çoğu bahçe senaryosunu çözer. Yüz teşhimi gereken kapıda, açı yüz hizasına inecek şekilde ayrı bir nokta düşünülür.
- Ters ışık: Kameranın yönü doğrudan güneşe veya araç farlarına gelmemeli; doğuya bakan cephe sabah saatlerinde tek taraflı kör edebilir.
- Kablo: RJ45 konnektör gövde içinde ve suyun aşağı aktığı yönde olmalı, kablo düşey hatta su hattı oluşturmadan indirilmelidir.
- Ağ ve kayıt: Sabit IP, güçlü parola, firmware güncel, hareket bölgeleri çizili, H.265 açık. 7/24 kayıt ile hareketle kayıt arasındaki fark disk ömrünü iki katına yakın değiştirir; kayıt cihazı beslemesi UPS'e alınırsa elektrik kesintisinde boşluk kalmaz.
KVKK levhası, ses kaydı ve saklama süresi
Ortak alanlarda kamera kaydı kişisel veri işlemektir; alana girişte aydınlatma levhası bulundurulmalıdır. Levhada veri sorumlusu, kayıt amacı, saklama süresi ve başvuru yolu yazmalıdır; amaç gözetildiği sürece kayıt saklanır, süresiz arşivleme amaç aşımı sayılır. Görüntü kaydı için ayrıca izin gerekmez, şart levhanın asılması ve sürenin önceden belirlenmesidir. Ses kaydı ayrı bir konudur: kameranın sesi varsayılan olarak kapalı tutulmalı, iki kişi arasındaki görüşmenin taraflarından birinin rızası olmadan kaydı hukuka aykırılık riski taşır.
Sıkça Sorulan Sorular
Dış mekan kamera kaç megapiksel olmalı?
Ev ve küçük iş yeri için 4 MP (2560×1440) dengeli seçimdir: 5–7 m mesafede yüz ve olay detayı üretir, disk ve bant genişliği de makul kalır. 2 MP yalnızca bütçe çok daraldığında, 8 MP ise 10 m ötesinde detay veya plaka hedeflendiğinde seçilir. Çözünürlük arttıkça aynı mesafede piksel yoğunluğu artar, ancak düşük ışık performansı iyileşmez; o işi lens ve aydınlatma yapar.
Dış mekanda Wi-Fi kamera kullanılır mı?
Kablo çekilemeyen tek bir noktada ve güçlü sinyal varsa kabul edilebilir; ancak dış mekanda Wi-Fi, girişim ve kopma nedeniyle kaydın boş geçtiği zamanlar yaratır. Sistem yeni kuruluyorsa PoE'li kablolu çözüm hem daha hesaplı hem daha öngörülebilirdir. Wi-Fi tercih edilecekse ayrı ağ, güçlü parola ve düzenli firmware güncellemesi şarttır.
IP66 yeterli mi, IP67 şart mı?
Dış mekanda IP66 yeterlidir: toza karşı tam koruma ve yüksek basınçlı su sıçramasına dayanım sağlar. IP67 ancak kameranın sellik suyun altında kalabileceği alçak noktalarda anlamlıdır. Daha önemli olan ikinci etken gövdenin altındaki bağlantıların suyun aşağı aktığı yönde olması ve kirlenen kubbe yüzeyinin periyodik temizliğidir.
Kaç günlük kayıt tutması gerekir?
Günlük veri = (bit hızı Mbps × 86.400) ÷ 8 ÷ 1.000 GB formülüyle hesaplanır; 20 Mbps'lik sistem günde yaklaşık 216 GB üretir. İncelemenin tipik olarak son bir haftayı kapsadığı düşünüldüğünde pratik alt sınır 7–10 günlük tam kayıt, 30 gün isteniyorsa da 8 TB'lık disk hesaplanır. Süre yetmiyorsa önce H.265 ve hareketle kayda geçilir, disk büyütme en son adımdır.
Hangi markayı seçmek doğru: ekosistem mi fiyat mı?
Donanım benzer olduğu için ayrım yazılımdadır: hangi uygulamada bildirim ve olay arama kararlı, hangi markanın Türkiye garanti kanalı net, hangi seri fiyat/performans dengesini tutturuyor. Mevcut sistemin markası biliniyorsa ONVIF ile yeni kamera bağlanabilir, ancak akıllı olay filtreleri ve tek uygulamadaki bildirim bütünlüğü kaybolur. Dört kamerayı aşan kurulumlarda tek ailede kalmak genişlemeyi kolaylaştırır.
Dış mekan kamera seçimi için kısa karar
Önce noktaları ve gereken kayıt gününü hesaplayın, ardından 100 metrelik PoE sınırı ve anahtarın watt bütçesini buna göre kurun; kamerayı en son seçin. Ev ve küçük iş yeri için 4 MP + IP66 + H.265 + PoE kombinasyonu, bütçenin çoğunu lens, doğru montaj ve diske ayırmayı sağlayan güvenli başlangıçtır. Marka kararını fiyat farkından çok garanti kanalı, firmware güncellemesi ve uygulamanın ücretsiz sürümünde kalan yeteneklerle verin.